• KIADÓ:
    Kossuth Kiadó
  • MEGJELENÉS ÉVE:
    2017
  • OLDALSZÁM:
    128 oldal
  • ISBN:
    ISBN 9789630998710
apple store link google play link

Sebő 70

Olvass bele!
  • KIADÓ:
    Kossuth Kiadó
  • MEGJELENÉS ÉVE:
    2017
  • OLDALSZÁM:
    128 oldal
  • ISBN:
    ISBN 9789630998710
apple store link google play link

2017. február 10-én volt hetvenéves az énekelt versek úttörője, a táncházmozgalom egyik alapítója, Sebő Ferenc.
A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas énekes, gitáros, tekerőlantos, dalszerző és népzenekutató sokszínű életét és szerteágazó munkásságát mutatja be ez a monográfia. A kötetben legközelebbi alkotótársai – Halmos Béla, Sebestyén Márta, Éri Péter, Gryllus Dániel, Perger László és Szomjas György – is megszólalnak.

Sebő Ferenc első versmegzenésítéseit a hatvanas évek végén műegyemistaként írta, és azok egy részét 1969-ben Berek Kati beépítette az Egyetemi Színpadon adott József Attila-műsorába. Az ő meghívására került aztán – zeneszerzőként, előadóként, zenei vezetőként – a 25. Színházba. Sebő nem csupán megzenésítette és elénekelte Weöres Sándor vagy Nagy László verseit, de később együtt is dolgozott e költőkkel.
A Martin Györgynél hallott eredeti népzenei felvételek hatására fordult Halmos Bélával az autentikus parasztzene felé, kezdték el idehaza elsőként játszani eredeti formájában. Így váltak – Timár Sándorral együtt – a hazai táncházmozgalom elindítóivá. „Ha van valami, amit a táncházmozgalom érdekében tettünk, az , hogy mi vettük a fejünkbe először, hogy ezt a muzsikát pontosan úgy kell játszani, ahogy van. Nem feldolgozva, nem átalakítva, hanem pontosan úgy.”
Sebő – a Sebő együttes koncertjei, illetve a rádió- és televíziószereplések mellett – 1973 és 1980 között a Bartók Béla táncegyüttes zenei vezetője volt. Timár Sándorral együtt – Martin György intenciója szerint – indították be a néptánckedvelő fiatalok klubjait, elsőként 1973 tavaszán a Fővárosi Művelődési Ház körtermében. Később két Sebő-klubot is alapítottak: a zártkörű, műegyetemi R-klubot, és a tágabb érdeklődésű közönséget vonzó zuglói Kassák-klubot.
Mivel a hivatalos zenei intézményrendszer nem akarta tudomásul venni a kibontakozó táncházmozgalmat, a nyolcvanas években elvégezte a Zeneakadémia Zenetudományi Szakát, ahol diplomamunkáját Vikár Béla népzenei gyűjtéséből írta. A kilencvenes években a Magyar Televízió számos népzenei műsorsorozata (Nyitott Stúdió, Zenelánc, Ó-Európa, Hagyományőrzők) fűződött a nevéhez.

További ajánlatunk

Na még mit nem?! - Halott Pénz
borító: Na még mit nem?! - Halott Pénz>
3 899 Ft
Saját hangon
borító: Saját hangon>
2 099 Ft
Vallomás
borító: Vallomás>
2 599 Ft
Sebestyén Márta
borító: Sebestyén Márta>
1 690 Ft
Négy húron pendülök
borító: Négy húron pendülök>
2 100 Ft
A Nibelung-sztori
borító: A Nibelung-sztori>
1 990 Ft
Amy a lányom
borító: Amy a lányom>
2 790 Ft
Nyitott blues
borító: Nyitott blues>
990 Ft

Hasznos holmik