A zene története
- KIADÓ:
Kossuth Kiadó - OLDALSZÁM:
521 oldal - MEGJELENÉS ÉVE:
2017
Szabolcsi Bence (1899–1973) Baumgarten-, Kossuth-, és Herder-díjas zenetörténész, művészettörténész, a Zenetudományi Intézet megalapítója egyik legfontosabb művében a zene történetét mutatja be az őskortól a huszadik század elejéig. Részletesen ismerteti a többszólamúság megjelenését, a világi zene térnyerését, az új zenei formákat és műfajokat, a zenei reneszánsz, a barokk, a rokokó, a korai és a kései romantika, majd a nemzeti mozgalmak sajátosságait. Bemutatja a nagy mesterek: Bach, Bartók, Beethoven, Berlioz, Brahms, Chopin, Csajkovszkij, Debussy, Haydn, Händel, Kodály Zoltán, Liszt Ferenc, Mendelssohn, Mozart, Muszorgszkij, Rossini, Schönberg, Schubert, Schumann, Sibelius, Strauss, Stravinsky, Verdi, Vivaldi, Wagner, Weber és mások – munkásságát.
A zenetörténeti irodalom ezen alapműve 1999-óta nem jelent meg nyomtatott kiadásban, kizárólag antikvár példányok lelhetők fel – joggal mondható tehát, hogy az illusztrált elektronikus könyv kiadása egy klasszikus zenetudományi értéket tesz újra széles körben hozzáférhetővé az olvasók számára.
A szerző tudományos ismeretterjesztő műtől talán szokatlan, de a zene világához nagyon is illő lírai hangon szólítja meg olvasóját:
„Musica humana – mondotta a középkor az emberi test és lélek belső harmóniájára, s úgy érezte, hogy ezzel az elnevezéssel a világtörvénynek egy titkos részét fedi fel.
Musica humana – a zene valóban az emberi világ része s minden alkotóelemével az emberi életbe kapcsolódik. Mégis van benne valami, ami kiemeli ebből az összefüggésből és szinte az embertől függetlenné, a természeti világ tagjává avatja. Így lesz belőle musica mundana: a mindenség hangja. Ott születik, ahol az emberi kultúra: folyóvölgyekben, pusztákon, dombvidéken, tengerparton. Terjesztik a folyamok és tengeráramok, útját állják az őserdők, hegyláncok, jégmezők és sivatagok. Megreked, elzárkózik a szigeteken, kering, hullámzik, árad, elvegyül a nyitott partokon. Vándorol, terjed, szóródik, mint a növények, egy-egy földsávon, ahol megtorpan, nyomban fajokra különül.
Nincs, ami könnyebben alakulna, szívesebben cserélne formát s nincs, ami mélyében állandóbb maradna, mint a dallam. Hullámok és felhők játéka mérhető csak ehhez az évezredes játékhoz: minden melódia azonnal változatok százaira oszlik s voltaképp e százféle változatban él; viszont az emberi csoportok akaratlanul ugyanazokat az ősi dallamtípusokat őrzik ezer éveken át s mikor azt hiszik, hogy legjobban elváltoztatták őket, tehát legmesszebb elszakadtak tőlük, önkéntelenül közelebb járnak eredeti formájukhoz.”
Az e-könyv megjelenését a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.
ELSŐ KÖNYV
1. A primitív dallam
2. Az első nagy kultúrák
3. A régi Közép-tenger zenéje
A Levante
A klasszikus ókor
A középkor születése
MÁSODIK KÖNYV
4. A középkori Nyugat dallamai és zeneformái
5. A többszólamú nyelv. A reneszánsz születése
HARMADIK KÖNYV
6. A francia-olasz reneszánsz. Nyugat első nagy költői
7. A flamand reneszánsz. Josquin
8. Az olasz nagy reneszánsz és az első klasszikus összefoglalás. Palestrina
9. Németország ébredése, Flandria alkonya. Lasso
NEGYEDIK KÖNYV
10. Déli romantika: a barokk Itáliában. Szólóének és opera. Monteverdi
11. A barokk Nyugat-Európában. Lully, Purcell
12. Formák születése délen és északon
13. Schütz és a német barokk
14. 1700 kulminációja. A második európai betetőzés: Bach-Händel-Rameau-Vivaldi
ÖTÖDIK KÖNYV
15. A rokokó és az új európai formák
16. Korai romantikusok. Berlin, Mannheim, Párizs, Nápoly
17. Bécs és a harmadik európai betetőzés. Gluck, Mozart, Haydn, Beethoven, Schubert
18. Párizs és a korai romantika
HATODIK KÖNYV
19. Az északi romantika
20. A konzervatív romantika
21. A forradalmi romantika
22. A romantikus összefoglalás
23. A romantikus visszahajlás
24. A romantikus ellensúly
25. Európa kitágulása; új nemzeti mozgalmak
26. A 19. század vége Nyugat-Európában. Búcsúzó romantika
HETEDIK KÖNYV
27. A 20. század ígérete
28. Utóhang a romantikához
29. A feloldó mozgalom
30. A megkötő mozgalom