- KIADÓ:
Ventus Libro Kiadó - FORDÍTOTTA:
Kiss Gábor - EREDETI CÍM:
Bodies - MEGJELENÉS ÉVE:
2015 - OLDALSZÁM:
160 oldal - ISBN:
ISBN 9786155535420
A test... ahogy még sosem láttad
Meghökkentő tudomány sorozat
- KIADÓ:
Ventus Libro Kiadó - FORDÍTOTTA:
Kiss Gábor - EREDETI CÍM:
Bodies - MEGJELENÉS ÉVE:
2015 - OLDALSZÁM:
160 oldal - ISBN:
ISBN 9786155535420
Kísérlet − Számold meg a szívverésedet!
Nincs szükség jól felszerelt kórházra ahhoz, hogy megfigyelhesd a szívverésedet. Próbáld ki ezt:
1. Végy egy apró, borsószemnyi gyurmadarabot, egy stopperórát és egy gyufát. Szúrd bele a gyufát a gyurmába.
2. Lazítsd el a karodat, a kezedet pedig fektesd az előtted lévő asztal lapjára, tenyérrel felfelé. A gyurmadarabot tapaszd a csuklód belsejére, a hüvelykujjad töve alá.
3. Láthatod, ahogy a gyufaszál meg-megrándul az alatta lévő ér lüktetésének ütemére. Ha nem mozog, akkor szedd le a gyurmadarabot, és próbáld kissé jobbra vagy balra csúsztatni. Megvan? Remek.
4. Most fogd a stopperórát és állítsd 1percre, és számold meg, hányszor rándul meg a gyufaszál egy perc alatt. Ha nincsen stopperórád, kérd meg az egyik barátodat, hogy mérje az időt normál órával: te csak a gyufaszál mozgását, azaz a szívverésedet számold, míg a barátod arra ügyeljen, hogy mikor telik le a perc.
5. Hány szívverést számoltál? Egy felnőtt átlagos szívverése percenként 60−80, a gyereké pedig 80−100.
6. Most távolítsd el a gyurmát, és 2 percig végezz intenzív testgyakorlatokat. Csinálhatsz fekvőtámaszokat, felüléseket, ugrálhatsz, futhatsz egy helyben – bármi megteszi. Csak csináld 2 teljes percig.
7. Rakd vissza a gyurmadarabot és a gyufát a kezedre, és számold meg újra, hányszor ver a szíved 1 perc alatt.
8. Mennyivel nőtt meg a pulzusszámod? Hasonlítsd össze a saját eredményedet a barátaidéval, és alakítsatok ki rangsort a testgyakorlatok után kapott eredményeitekkel. A nyertes, azaz a legfittebb az lesz, aki a legalacsonyabb pontszámot érte el!
A könyv vidám, párbeszédes formában, vagány illusztrációk kíséretében ismerteti meg olvasóját az emberi test működésének legalapvetőbb részeivel.
Glenn Murphy első, Why is Snot Green? (Miért zöld a takony?) című könyvét a londoni Science Museum munkatársaként írta meg. Azóta körülbelül húsz tudományt népszerűsítő könyvet írt kisgyereknek és kamaszoknak – köztük a How Loud Can You Burp? (Milyen hangosan tudsz böfögni?) és a Space – The Whole Whizz-Bang Story (Az űr – A teljes kozmikus sztori) című bestsellereket.