Ikigai
A hosszú élet japán titka
- ISBN:
9789634331032 - KIADÓ:
Bookline Könyvek - OLDALSZÁM:
208
A La Corua-i Egyetem gerontológiai kutatócsoportja szerint 2015 májusáig a világ legidősebb embere Okava Miszao volt, aki pontosan száztizenhét évet és huszonhét napot élt meg egy oszakai öregek otthonában.
Egy textilkereskedő lányaként született 1898-ban, abban az évben, amikor Spanyolország elvesztette két jelentős gyarmatát, Kubát és a Fülöp-szigeteket, az Egyesült Államok magához csatolta Hawaiit, és piacra dobták a Pepsi-Colát.
Okava Miszao egészen száztíz éves koráig ellátta önmagát közben összesen három különböző században élt.
Mikor a tudósok arról kérdezték, hogyan vigyázott az egészségére, csak ennyit válaszolt: Szusit ettem, és aludtam. Ehhez azért nem árt hozzátenni, hogy Okavának mindig is kivételesen nagy volt az életkedve. Mikor a hosszú élet titkáról kérdezték, remek humorral válaszolt: Én is ezt kérdezem magamtól.
Héctor García Spanyolországban született, de már több mint egy évtizede Japánban él. Népszerű blogjában angol és spanyol nyelven osztja meg a japán élettel kapcsolatos és a távol-keleti utazásain szerzett élményeit. A szigetország kultúrájáról eddig két könyve jelent meg.
Francesco Miralles Barcelonában látta meg a napvilágot. Tizenhét éves korában végigcsavarogta Európát, megfordult többek között Horvátországban és Szlovéniában is épp a jugoszláv háború idején. Pár évvel később itteni tapasztalatai alapján írta meg első kötetét, amit aztán tucatnyi regény, ifjúsági regény, továbbá pszichológiai kérdéseket boncolgató, illetve önsegítő könyv követett.
A japánok úgy tartják, minden embernek megvan az ikigaija, vagyis létezésének oka egyesek már rátaláltak, mások még csak most keresik. Az ikigai az egyik titka az Okinava-sziget lakóinak, akik a világ leghosszabb életű emberei közé tartoznak.
A könyv megírásához a szerzők egészen az Okinava északi részén található Ogimi településig utaztak, ahol több száz interjút készítettek a helyiekkel. Megfigyelték étkezési szokásaikat, kapcsolataikat egymással, de leginkább a féltve őrzött titok érdekelte őket: hogyan találták meg a hosszú életű japánok a létüket elégedettséggel, boldogsággal és értelemmel megtöltő ikigait.
A kötet célja, hogy segítsen az olvasónak megtalálni a saját ikigaiát. Közben a japán filozófia számos olyan elemével is megismerkedhetünk, melyek egész életünkön át is segíthetnek megőrizni a test, elme és szellem egészségét.