Orbán-idéző

Olvass bele!
Zöldi László a kötet szerkesztője, összeállítója írja: Orbán Viktor megnyilvánulásait szinte kizárólag beszédekben vagy interjúkban adja közre. Nagygyűlésen szónokol, tévé- vagy rádióstúdióban ül, jegyzetelő riporterek gyűrűjében vagy egyetlen újságíró előtt fejti ki az álláspontját. Több mint huszonhárom esztendeje forog a közéletben, negyvenkilenc éve ellenére a rendszerváltás utáni politika egyik legtapasztaltabb és talán legismertebb résztvevője. Gyakorlott szónok és interjúalany, a magyar jobboldal vitathatatlan vezetője.

Nem értékelni szeretném, hanem dokumentálni. Arra ösztönözni az olvasót, hogy mielőtt értelmeznénk szavait és tetteit, nézzük meg, valójában mit is mondott. Hogyan lett a szakállas, Petőfire hajazó fiatalemberből, aki Nagy Imre újratemetésen robbant be a köztudatba, megkerülhetetlen politikai tényező? Az IDÉZŐ-ben erre lelnek válaszokat az érdeklődők. Előre szólok, meg kell dolgozni az ismerkedésért. Csak akkor lépek közbe, ha szögletes zárójellel illik jelezni az idézett kijelentés homályos vagy félreérthető körülményeit.

A kiadó arra hívta föl a figyelmem, hogy hiányzik a kéziratból Orbán Viktor egyik legismertebb mondata, a „Csuhások térdre, imához!" Igazat adtam volna neki, egy mozzanat azonban óvatosságra intett. Van egy másik mondat, az agyagba döngölendő kommunistákról, amelyet a köztudat szintén Orbánnak tulajdonít. Utánanéztem, és kiderült, hogy 1989 őszén csakugyan elhangzott a zalaegerszegi főtéren, de nem az ő szájából. A mellette álló Németh Zsolt kecsegtette agyagba döngöléssel a politikai ellenfeleket. Az a benyomásom, hogy nagyjából ugyanez történt a csuhás-idézettel is.

A rendszerváltás első éveiben liberálisnak mutatkozó Fidesz polgárpukkasztó szlogenekkel igyekezett magára irányítani a figyelmet. Ezek egyike lehetett a csuhás mondat is. A művelet jellegére utalt Andrásfalvy Bertalan néprajzkutató, az Antall-kormány kultuszminisztere, aki egy interpellációra adott válaszában kifejtette, hogy ha a koalíciós partner, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselői megszólalnak, akkor a háta mögött ülő Fidesz-politikusok a frakcióvezető intésére kórusban kezdenek a csúfondáros mondókába. A hiányolt idézet tehát köthető ugyan Orbán Viktor nevéhez, de egyelőre nincs helye az Orbán-idézetek kötetében. Szerencsére az e-könyvek sajátossága, hogy ha a megjelenés után találunk valamit, akkor zökkenőmentesen illeszthető a többi közé.

Miközben kellemes böngészést kívánok az olvasónak, hadd hívjam föl a figyelmet e digitális kötet ikerpárjára, a Gyurcsány Ferenc IDÉZŐ-re. Kínálják a lehetőséget a két közéleti személyiség összehasonlítására.

Orbán Viktor mondta:

„Mindenki pontosan olyan, mint a pártja." Magyar Nemzet, 1990. március 3.

További ajánlatunk

Szentpétervári beszélgetések - Az áldozathozatalról
borító: Szentpétervári beszélgetések - Az áldozathozatalról>
2 250 Ft
Kibernyomozói kézikönyv
borító: Kibernyomozói kézikönyv>
1 699 Ft
Kiberdiplomácia
borító: Kiberdiplomácia>
1 461 Ft
Szeretemország
borító: Szeretemország>
2 799 Ft
A Főnök beszéde
borító: A Főnök beszéde>
1 990 Ft
Zbig
borító: Zbig>
2 190 Ft
A szabadság melankóliája
borító: A szabadság melankóliája>
2 390 Ft
Obama
borító: Obama>
1 990 Ft

Hasznos holmik