Emlékezés, emlékezet

és a történelem elbeszélése

Olvass bele!
"Emlékezet, történelem: távolról sem egyjelentésű fogalmak, s rá kell ébrednünk, hogy minden szembeállítja őket. Az emlékezet maga az élet, melyet élő csoportok hordoznak...a történelem [ellenben] mindig problematikus és tökéletlen rekonstrukciója annak, ami már nem létezik."

Pierre Nora francia történész e megállapítása az emlékezet (s ugyanígy az emlékezés) és a történelmi tudás szétválásáról az utóbbi idők egyik jellegzetes történetírói megközelítését alapozta meg. Az emlékezés újabb pszichológiai fogalma, és a történetírást az elbeszélés egyik lehetséges módjaként tudatosító elmélet viszont lényegi azonosságot, legalábbis némi folytonosságot teremt emlékezet és történelem között. Ez az elképzelés ugyanis az emlékezést, a belőle fakadó kollektív emlékezetet, végül pedig magát a történetírói tudást kivétel nélkül konstrukciókként magyarázza, így a belőlük adódó tudást (értékrendet és világlátást) nem "tükrözés", "utánzás" vagy "rekonstruálás", hanem a kifejezetten konstruálás eredményének tekinti.
Mindezek folyományaként a modern (nemzeti) történetírás, amely múlt századi megszületésétől kezdődően az igazság és a tudományos ismeret egyedüli letéteményesének hirdeti magát, szintén radikálisan új értelmet kaphat. Így válhat lehetővé, hogy a korábbiaktól eltérően fogalmazzuk meg a szakszerű történetírás természetét. Ennek során szükségképpen előtérbe kerül a múlt elmondásának, az elbeszélés hogyanjának mindeddig alárendelt kérdése, az, amit hagyományosan a történetírói stílusnak szoktak nevezni.
A könyvben részletesen kifejtett elgondolások értelmében az elbeszélői stílus valójában maga a történet, mivel az, ahogyan a történész az emlékezés, illetve az emlékezet megőrzött anyagából saját múltról szóló történetét megalkotja, döntően megszabja a múlt így megrajzolt képét.

További ajánlatunk

Tanácstalanság
borító: Tanácstalanság>
3 490 Ft
Láthatatlan tündöklés
borító: Láthatatlan tündöklés>
2 999 Ft
„Szocializmust akarunk, de magyar úton” - Munkástanácsok 1956-1957-ben
borító: „Szocializmust akarunk, de magyar úton” - Munkástanácsok 1956-1957-ben>
2 799 Ft
Horthy Miklós
borító: Horthy Miklós>
2 999 Ft
A trianoni békeszerződés
borító: A trianoni békeszerződés>
2 590 Ft
A Munkásőrség
borító: A Munkásőrség>
3 490 Ft
Szenttrinitás és Vokány története a kezdetektől napjainkig
borító: Szenttrinitás és Vokány története a kezdetektől napjainkig>
850 Ft
Mohács felé
borító: Mohács felé>
990 Ft

Hasznos holmik